הסיפור על קמצא ובר קמצא

חז"ל מספרים כי ירושלים חרבה רק בגלל שנאת חינם. מעשה שהיה כך היה: אחד ממכובדי ועשירי ירושלים ערך סעודה וביקש ממשרתו להזמין את קמצא, חברו. טעה המשרת והזמין דווקא את שונאו הגדול של המכובד, בר קמצא. אז כמו שאומרים, אם תראה לימון צהוב, מה אתה רואה לנגד עיניך? לימון צהוב, כמובן. כך ישב לו בר קמצא בניחותא, בטוח שהוזמן ואפילו חשב בליבו שאולי אותו עשיר בכלל רוצה להשלים עמו, כלומר לעשות עמו סולחה. להפתעתו הרבה לא כך נפלו פני הדברים, והנה, לפתע, העשיר שהזמין את כל רבני ומכובדי ירושלים ראה את בר קמצא יושב ביניהם. מיד זינק לעברו בשאגה: "מה אתה עושה פה? מי הרשה לך לבוא? צא מפה!".

בר קמצא, שמסתבר שלא היה אהוד במיוחד בקרב יושבי ירושלים, אבל בכל זאת, הוא כבר כאן, בטוח שהוזמן, אדמו פניו ובושה כיסתה אותן, פנה למארחו ואמר: "אכן, אני מבין שנפלה פה טעות מרה, אבל, בכל זאת, הנה אני ניצב בכל מערומי בפני העדה כולה. אשלם על מחצית הסעודה". משנדחה, הציע לשלם עבור הסעודה כולה והוסיף: "רק חמול עלי כי הבושה כבר אכלה בי כל חלקה טובה".  אולם העשיר סירב והעיף אותו, פשוטו כלשונו, מביתו. כלל הסועדים, גם הזקנים והמכובדים, גם הרבנים והחכמים ובני החכמים – ישבו ושתקו. 

בר קמצא לא השלים עם העלבון אשר גבר בשתיקתם של כל מכובדי העיר, והחליט לנקום. הוא סיפר לקיסר כי היהודים מורדים בו. בתחבולה הציע לקיסר לשלוח עגל לקורבן בבית המקדש ובדרך לירושלים הטיל בו מום, מום קטן מספיק כדי שלא יבחינו בו הרומאים – אך גדול מספיק כדי שכהני המקדש יסרבו להעלות את העגל קורבן. ואמנם כך היה – פסילת הקרבן נתנה לקיסר הוכחה מספקת למרד של היהודים וכך- עלה לירושלים והחריבה.

הסיפור ידוע וגם המסר ידוע היטב. בר קמצא נפגע עד עמקי נשמתו מיחסו של העשיר אך יותר ממנו נפגע משתיקת המכובדים. את הנעשה אין להשיב, שנאה דבקה בשנאה, וכך התגלגלו ובאו רעות רבות, עד לאש החורבן. שנאת חינם היא שהביאה לחורבן ירושלים ולא הקיסר נירון ולא הרומאים. ידיו של הקיסר היו רק כפפות ובהן התלבשו ידיהם של מכובדי העיר ובר קמצא, של הכהנים ופשוטי העם, של העשירים והעניים.

ימין מול שמאל, חרדים מול דתיים, דתיים מול חילוניים, ספרדים מול אשכנזים, נשים מול גברים, ערבים מול יהודים והרשימה עוד ארוכה. לא נוכל יותר להחריש מנגד מסובים ושבעים. נבקש ביחד, מעומק הלב, השלמה, שלמות ושלום בעיר שלם. נתכוון ככל שנוכל למנגינה חדשה.